Herbář domácích bylinek z Rajecké doliny

O bylince

Celá rostlina příjemně voní a má aromatickou, mírně nahořklou a štiplavou chuť. Kvete během léta (červen až srpen). Vnitřně se podává při poruchách trávení spojených s plynatostí a kolikami a na podporu trávení. Působí příznivě na relaxaci organismu, při nervových slabostech způsobených stresem a problémech s dýchacími cestami.

Výskyt a pěstování

Nejčastěji se vyskytuje na suchých a slunečných loukách a mezích. Dává přednost propustným, písčitým půdám. Mateřídouška se dá u nás dobře pěstovat, je mrazuvzdorná. Je dobré ji pěstovat na závětrném místě s dostatkem slunce. Ideálně na mírném jižním svahu, ale dobře roste i v truhlících na balkoně nebo za oknem. Dobře snáší sucho, a tak ji není třeba často zalévat.

Sběr a zpracování

Sběr probíhá obvykle jednou ročně, a to během letních slunečných dní. Mateřídoušku sušíme buď přirozeným nebo umělým teplem do 35 °C. Správně usušená bylinka si zachovává svou původní barvu květů i listů. Usušenou ji chráníme před vlhkem a světlem, balíme do papírových pytlů. Doma je možné ji skladovat ve skleněných či plastových dózách.

Mateřídouška obecná

Thymus serpyllum

O bylince

Zvaná též smetánka, nám už po staletí propůjčuje své léčivé účinky. Kromě nezaměnitelného vzhledu také příznivě působí na trávení, detoxikaci organismu a na snižování krevního tlaku.

Výskyt a pěstování

Je nenáročná na pěstování. Nejlépe roste na bohatých humózních půdách na slunci či v polostínu. I když snese i delší sucho, rychleji roste na vlhčích místech.

Sběr a zpracování

Všechny části rostliny jsou využitelné. Kořen (případně kořen spolu s listy) se sbírá na jaře před květem (březen až květen), případně se může sbírat i na podzim. Po sběru se musí důkladně umýt. Silnější kořeny se nejdříve rozřežou a následně se suší v proudícím vzduchu při cca 50 °C. Správně vysušený kořen je křehký a při tlaku se rozpadá.
Čerstvé mladé listy, které ještě nejsou tak hořké, se používají do jarních salátů. Květy se svařují s cukrem a citronem na takzvaný pampeliškový med.

Pampeliška lékařská

Taraxacum officinale

O bylince

Staré přísloví praví: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni“. A ne nadarmo. Odvar ze sušených květů je močopudný, rozpouští hleny, podporuje pocení, snižuje horečku a mírní kašel.

Výskyt a pěstování

Nevyžaduje specifické podmínky, roste i na chudých, kamenitých půdách. Dává přednost mírně vlhkým, ale slunným nebo alespoň polostinným místům. Bez se pěstuje snadno, jde o bezúdržbovou dřevinu, která dobře snáší podzimní řez a dá se dobře tvarovat.

Sběr a zpracování

Využívají se hlavně květenství a plody. Květenství se celá odstřihují a suší se co nejrychleji po sklizni, nejlépe v dobře větrané místnosti. Při sušení nesmí být květ vystaven přímému slunci a nesmí se ani stlačovat. Pokud použijeme teplo umělé, nesmí teplota přesáhnout 40 °C.
Správně usušené bezové květy mají světle žlutou barvu. Nepříjemný pach čerstvých květů mizí a bezový květ dostává svou typickou příjemnou vůni. Hnědé či zatuchlé květy se odstraňují.

Bez černý

Sambucus nigra

O bylince

Máta peprná je silně aromatická rostlina povzbuzující tvorbu a vylučování žluče, zvyšuje chuť k jídlu, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče. Využívá se při žlučníkových chorobách a u žen při problémové menstruaci.

Výskyt a pěstování

Pěstuje se na zahrádkách i polích, též jako balkonová bylinka. Dává přednost humózním půdám s dostatkem vlhkosti. Hůře snáší větrné lokality a delší sucho. Značně vyčerpává půdu a z tohoto důvodu vydrží na jednom místě maximálně 2 až 3 roky. V případě domácího pěstování je nutné ji každý rok přesazovat.

Sběr a zpracování

Nať máty se sklízí těsně před květem nebo nejpozději na začátku květu. Většinou se sklízí žacím strojem celá nať. Ta se suší ve stínu nebo umělým teplem při 25–35 °C, a to ve vrstvách max. 10 cm za dostatečného větrání. V případě sklizně listů (listový materiál je kvalitnější a dražší) se listy strhnou ze stonků ještě před sušením a suší se při podobných teplotách jako nať, pouze vrstva materiálu je max. 5 cm. Zásadní chybou při sběru máty je sběr mladých, nevyzrálých, světle zelených listů. Ty mohou při užívání způsobovat nevolnosti a pálení žáhy.

Máta peprná

Mentha piperita

O bylince

Už její přídomek „lékařská“ nám napovídá o příznivých účincích této tajuplné bylinky. Je známá pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky. Omezuje pocení a pomáhá při žaludečních i střevních potížích a nadýmání.

Výskyt a pěstování

Roste na propustných vápenitých půdách, dává přednost slunným místům chráněným před větrem. Pěstuje se v záhonech i v nádobách jako balkonová rostlina. Je choulostivá na dlouhodobé mokro, které způsobuje hnilobu jejích listů a kořenů. Během zimy se doporučuje přikrývat porost a chránit před mrazivými větry, i tak ale často zmrzne. Lépe je šalvěj přesunout do chladné, ale nepromrzající místnosti.

Sběr a zpracování

Listy (nebo i celá nať) se sbírají v květnu až červnu, nejlépe před rozkvětem. V malém sušíme na stinném a dobře větratelném místě ve slabé vrstvě do 5 cm. Při sklizni ve velkém je vhodné šalvěj sušit v sušárně při max. teplotě 30 °C. Při sušení se může obracet. Správně usušená bylinka si musí ponechat svou světle zelenou barvu. POZOR: Šalvěj obsahuje malé množství jedovatého thujonu, ten se ovšem špatně rozpouští ve vodě, takže i 6 šálků šalvějového čaje denně je považováno za nebezpečnou dávku.

Šalvěj lékařská

Salvia officinalis

O bylince

Plody šípku mají vysokou hodnotu vitaminu C a A. Obsahují i vitaminy K, B1, B2 a B3. Z dužiny lze uvařit šípkový čaj. Z plodů zas víno, šípkovou marmeládu nebo sirup. Šípky jsou nejlepším přírodním lékem proti parodontóze a onemocnění dásní.

Výskyt a pěstování

Šípková růže je dlouhověký keř s typickými hákovými ostny. Šípková růže se nepěstuje, šípky se sbírají z planě rostoucích keřů. Nevyžadují specifické podmínky, rostou prakticky na všech půdách kromě zasolených. Dávají přednost slunným lokalitám, na zastíněných místech slabě kvetou a málo plodí.

Sběr a zpracování

Šípky pro výrobu bylinných čajů se sbírají v září až říjnu, tedy v období, kdy jsou ještě oranžovočervené, nejpozději však před prvními mrazíky. Přemrzlé šípky jsou vhodné pouze na kuchyňské zpracování (marmelády, omáčky apod.). Šípky se suší buď vcelku, častěji se však podélně rozříznou a ochmýřené nažky se vyškrábnou a zpracovávají se samostatně. Dobře usušené plody mají červenou barvu a při zmáčknutí praskají.

Růže šípková

Rosa canina

Nakupujte jednoduše online

  • Kosik.cz